ضرورت بازنگری در شیوه پذیرش دانشجویان مقطع دکترا

ضرورت بازنگری در شیوه پذیرش دانشجویان مقطع دکترا

انتشار: بیست و نهم مهرماه ۱۳۹۳

به گزارش تابناک، رئیس کمیته آموزش عالی مجلس، شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت بازنگری در شیوه پذیرش دانشجویان مقطع دکترا، گفت:

مسئولان دانشگاه آزاد باید پاسخ‌گوی چرایی افزایش بدون ضابطه پذیرش در این مقطع بدون داشتن شرایط لازم باشند.

جواد هروی در گفت و گو با خانه ملت، با انتقاد از افزایش بدون ضابطه پذیرش دانشجو برای مقطع دکترا ازسوی دانشگاه آزاد، گفت: پذیرش دانشجو بیش از حد مجاز و خارج از ضابطه ثمری جز صدمه زدن به کالبد آموزش عالی کشور در برندارد.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه باید جلوی رشد صعودی و خارج از ضابطه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف از سوی دانشگاه آزاد یا سایر دانشگاه‌‌ها گرفته شود، افزود: ادامه این روند نتیجه‌ای جز نزول مرتبه علمی کشور در بر ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد در شهرستان‌های مختلف از داشتن هیات علمی کافی بی‌بهره‌اند، گفت: با وجود چنین نواقصی در بدنه علمی دانشگاه آزاد پذیرش بیش از ۱۲ هزار دانشجوی مقطع دکترا توجیه منطقی ندارد.

وی با بیان اینکه این موضوع به طور حتم در نخستین جلسه کمیته آموزش عالی مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت، ادامه داد: پذیرش دانشجو بدون لحاظ کردن قواعد و ضوابط علمی می‌تواند اسباب دردسر بسیاری را برای کشور فراهم کند.

هروی از تلاش کمیته آموزش عالی مجلس برای بررسی چرایی رشد بدون ضابطه پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد با دعوت از مسئولان این دانشگاه خبر داد و افزود: دانشگاه آزاد باید تکلیف ۱۲ هزار دانشجوی پذیرش شده در مقطع دکتری را مشخص کرده و پاسخ‌های درخوری نیز به مجلس داشته باشد.

رئیس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: دانشگاه آزاد باید مدنظر داشته باشد که رشد کمی و کیفی در محیط علمی باید با هم توامان باشد در غیر این صورت نتیجه‌ای جز شکست عاید این دانشگاه نخواهد شد.
گفتنی است؛ دانشگاه آزاد در حالی تعداد دانشجویان دکترای خود را از حدود ۴۰۰۰نفر در سال ۹۲ به حدود ۱۲هزار نفر در سال ۹۳رسانده است که منتقدان بر این باورند توسعه کمی تحصیلات تکمیلی بدون توجه به ارتقای کیفیت، فقط تعداد فارغ التحصیلان غیرماهر و مدرک به دست را افزایش می دهد.

گروه ApplyRoad، پذیرش مقاله، نگارش بیانیه هدف، پذیرش و چاپ مقاله ISI، پذیرش مقاله ISC، پذیرش و چاپ مقاله علمی پژوهشی، استخراج مقاله از پایان نامه را در بالاترین کیفیت ممکن تضمین مینماید.